INSTAGRAM GİZLİLİK İHLALLERİNE KARŞI AÇIKLAMA YAPTI


INSTAGRAM GİZLİLİK İHLALLERİNE KARŞI AÇIKLAMA YAPTIDinleme iddialarıyla gündeme gelen Instagram, iddialara karşı yanıt verdi.

Sosyal medyanın ne kadar güvenli olduğu konusu büyük ölçüde tartışılmaya başlandı. Facebook’un bu konudaki ününü zaten biliyoruz. Sosyal medya devinin veri gizliliği skandallarıyla gündeme gelmesinin ardından şimdi ise aynı iddialar Instagram için gündeme gelmeye başladı.

Gündelik hayatta konuştuğumuz şeylerin internette reklam olarak karşımıza çıktığını fark etmişsinizdir. Bu durum hakkında sorulan sorulara Instagram CEO’su Adam Mosseri’den açıklama geldi.

Mosseri iddia edildiği gibi Instagram’ın dinleme yapmadığını öne sürdü. Mosseri tarafından yapılan açıklamaya göre dinleme söz konusu değil ancak arama verilerine göre reklam gösterimleri yapılıyor.

Yani kullanıcıların aramalarına dayalı olarak, reklamları belirleyen bir sistem söz konusu. Aramalar ne ile alakalı olursa, reklamlarda buna göre belirleniyor. Böyle bakıldığı zaman Instagram için dinleme yaptığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığı söyleniyor. Tabii ki bunlar Adam Mosseri tarafından yapılan açıklamalar.