FACEBOOK MESSENGER YENİLİKLERİ SEVİNDİRECEK.


FACEBOOK MESSENGER YENİLİKLERİ SEVİNDİRECEKAçıklamaya göre uygulama artık daha kullanışlı hale geldi. Hali hazırda Facebook üzerinden insanları ve kuruluşları birbirine bağlayan firma, SMS özelliğini de dileyen kullanıcılara sunuyor. SMS’ler sadece uygulama üzerinden görüntüleniyor.

Messenger hali hazırda sesli ve görüntülü arama, GIF gönderme, konum paylaşma vb. özelliklere sahip. Facebook, her yeni özellik eklemesinde uygulamanın daha da karmaşık hale geldiğini söyleyerek, yenilik yapmanın gerektiğini belirtti. Bu nedenle de uygulamanın yazılımında sadeleştirme ve arayüzde iyileştirmeler yapıldı.

Mesajlaşma uygulamaları üzerinde araştırma yapan firma, kullanıcıların en çok hıza dikkat ettiğini belirledi. Uygulamanın açılışı sırasında hızlı olmak, yavaş kalmamak kullanıcıların tercihinde rol aldığı ortaya çıktı.

Yeni Facebook Messenger Özellikleri

Firma uygulamanın yeni özelliklerini 3 başlıkta anlattı.

  • Bunların ilki “Daha hızlı” oldu. Uygulama artık daha hızlı çalışacak ve WhatsAppgibi akıcı bir kullanım sağlayacak. Facebook, uygulamanın gün içinde birçok kez açılacağını öngörerek bu konuya daha fazla önem verdi.
  • İkinci öne çıkan özellikse “Daha küçük” oldu. Facebook,uygulamanın yazılım kısmında yaptığı düzenlemelerle uygulamanın boyutunu küçülttü. Böylelikle uygulama daha az yer kaplıyor ve özellikleri kararlı çalışabiliyor. Boyut küçük olduğunda da uygulamaya küçük boyutlu güncellemeler getiriliyor.
  • Üçüncü ve son özellik ise “Daha basit” oldu. Firmabu konuya da özel ilgi gösterdi. Çünkü daha önceden uygulamanın sahip olduğu karmaşık tasarım ve özelliklerin birbiri içinde olması, kullanımı engelliyordu. Özellikleri iyi bir şekilde uygulama içinde konumlandırdığını belirten Facebook, mühendislerin de daha sade çalışma yürütebileceğini belirtti.


Açıklamanın sonunda 1 milyardan fazla iOS cihazda Messenger kurulu olduğu ve değişiklik yapmanın kolay olmadığı belirtildi. Uygulamanın arka tarafında bulunan kodların da yüzde 84 oranında azaltılarak, 1.7 milyon satırdan 360.000 satıra düşürüldüğü açıklandı. Daha az sayıdaki kod satırının uygulamayı rahatlatacağını belirten Facebook, kullanıcıların gizliliğinin de “LiteSpeed” ile sağlanacağı bildirdi.